Din Mening


Okjolle klubbens debat side, her kan du give din mening til kende:

Navn: Kurt Thyboe
Thyboes Tænkebox!

Er betalt sejlsport ved at splitte klassen op!

Her onsdag morgen har Kurt Thyboe analyseret weekendens resultater og set på de mulige perspektiver.

I første sejlads lørdag så man tydeligt at den professionalisering af dansk sejlsport nu også har ramt OK-Jolleklassen. De to Profbåde fra Sparekassen Lolland havde lagt sig foran med et enormt forspring og kun sort uheld forhindrede denne Lollandske doppeltriumf. Bagerst i feltet var en detronisret Lollik Lindhartsen, der dog formået at sejle sig op. Men skræmmende styrke fra den Lollandske Storkapital.
En anden Prof. Nemlig Steen Christensen, formåede at vise stærke takter og vinde det samlede stævne, med den ligeledes professionelle Lindhartsen på andenpladsen.
Navnlig Steen Christensens Sejr bør få klassen til at overveje om man ligesom i andre One-designklasser skal indføre en Owner-Driver rule!
Efter Steen kom de to Statsamatører, Jørgen Lindhartsen Og Ivan Petersen, der begge forsøger at skjule deres Profstatus bag henholdsvist et proforma-gymnasielærerjob og en proforma-efterløn.
Dette bør være stof til eftertanke.

mvh Kurt Thyboe
25. april 2007 - 08:20   

Navn: Troels
Michael Nielsen lever

Efterlysning aflyst. Flyttemand og mekaniker Michael Nielsen er fundet i live syd for København og ved godt mod. Han kommer efter en del arbejde til træning torsdag aften i Vallensbæk. Bliver Michael årets rookie, som René fra det mørke jylland var det sidste år? Vi glæder os til at høre Kurt Thyboes holdning.

Til gengæld ved få OK-sejlere hvad Jan Larsen laver. Har han solgt OK-jollen? Er han stadig hjernetrusten på Steen C's X-332, eller arbejder han bare røven ud af bukserne. Ingen ved det.

Hvor er Jan Larsen, ham med dåsebajerne, vi manglede ham i lørdags. Den mand kan snakke og drikke bajere. En sand OK-sejler.
25. april 2007 - 07:59   

Navn: Visler
.oO(mon ikke Kurt Thyboe kommer med en ny prognose efter lørdagens resultater)
24. april 2007 - 14:26   

Navn: Kaptajnbob den 1324
Hvad med at snakke om noget andet end i lørdags?
24. april 2007 - 08:15   

Navn: Troels
Ja, Steen var bare heldig, i første sejlads førte jeg med 300 meter og røg i vindstille og blev kort efter sejlet forbi af ivan og steen:-((

Nå, men der er træning på torsdag og hver torsdag fremover i vallensbæk med start kl. 18.00 29'ere er der også.
23. april 2007 - 13:40   

Navn: Visler Den 1246
hvis træneren kan vinde burde han jo tilbage betale sin løn, der har jo åbenbart været en skjult mission - få alle ned i fart så jeg selv kan banke dem - godt man har pjækket hele vinteren
23. april 2007 - 10:14   

Navn: Havnemanden DEN 1127
Lørdag formiddag drog jeg ud fra Hvidovre for at følge den spændende kapsejlads ud for Vallensbæk.
På kanten af Køge bugt ved den røde kost tog jeg et billede af et tomt hav i retning af Vallensbæk. Ikee een eneste OK jolle fik jeg på billedet, hvor var I henne ?
Eneste mulighed er at sejladsen er blevet afholdt inde i havnen ?
21. april 2007 - 17:50   

Navn: Troels
Tune-Up - træneren vandt
og beholdte respekten

Steen chr. - træner og tidligere dm-vinder, tog det hele efter tre sejladser i dag for 12 ok-joller i Vallensbæk, 1 point efter kom jørgen lindhardtsen, derefer ivan pedersen. Det var let vind og vi sejlede op-ned-sejladser med start inde i banen. masser af sol, god stemning, men ingen havde dåseøl med:-(

1 Steen, 7 p, vallensbæk
2. Jørgen, 8 p, hvidovre
3. ivan 13, hvidovre
4. günter, 13 p, solrød
5. troels, 15 p., vallensbæk
6. Jesper Strandberg, Roskide, 20 p
7. Lynge Thang Jørgensen, Nakskov, 21 p
8. christian olesen, Kalundborg, 21
9. jonas Borup, kalundborg, 25
10. Malte, vallensbæk, 25
11. bo teglers, 30 p
21. april 2007 - 15:48   

Navn: Kurt Thyboe
OK-NYT har bedt Kurt Thyboe skrive om hans forventninger til den kommende sæson

OK-NYTS ekspert Kurt Thyboe beskriver den kommende sæson og hvilke rokeringer i feltet der kan forventes. Vi har valgt at inddele feltet i superligaen, første division og henholdsvis 2 division Øst og Vest.

I superligaen er det vores bud at Superchamp Jørgen Lindhartsen stadig vil være dominerende. Lindhartsen vil være fokuseret på Sommerens VM i Polen. På hjemmefronten forventes det at han tager rent bord og til VM i Polen forventes det at han er blandt favoritterne. Lindhartsens måske eneste svage punkt i forhold til VM-konkurrenterne er farten ned af bakke, hvor den tilbagevendte Karsten Hitz er i særklasse. Mogens Johansen vil stadigvæk komme stærkt efter og har efterhånden fået mere kontinuitet og konservatisme ind i sin sejlads og kan måske tage et stævne eller to hjem til Koglevej i Solrød, dog er miraklet et niveau efter Lindhartsen hvis vinden øger. En anden af heltene fra Koglevej, Jesper Petersen, der i de senere år har været den eneste udfordring Lindhartsen, har allerede meddelt at VM i Polen ikke indgår i hans sæsonplaner. Derimod satser han på Finnjolle VM i Cascais i Portugal. Om han laver Lindhartsen Iberiske stunt efter bliver spændende at følge, han skulle efter sigende have konen til at trøste sig på vejen hjem. Jesper vil dog stadigvæk være en faktor at regne med i de hjemlige stævner og selvom Roskilde fjord ikke byder ”Kæmpen fra Koglevej” de bedste chancer for en DM-Titel, så må han alligevel forventes at ville revanchere sidste års skuffende DM.
En Dark Horse i superligaen er om Gunther Arndt skifter til danske nummerplader på hans nye Delfs. Gunther er et Tysk drengenavn, der betyder ”kamp –hær”, hvilket fint beskriver manden hvis fysik får Johnny Weismüller til at ligne en fra de fantastiske fem. Navnet er svarende til Gynter og Günther, men den meget humorfyldte tysker giver bestemt ikke plads ved mærket til dem der siger navnet med y eller ü. Den 1. januar 2001 var der ifølge Danmarks Statistik 12 personer i Danmark med navnet Gunther. Om han bliver et dansk VM-bud er spændende. han har ved flere lejligheder vist sit potentiale, tyvstarter har dog tidligere holdt ham tilbage fra en VM-Topplacering.
Helsingørdrengene Ulf og Midtgaard, vil fortsat være at finde i toppen , men med drengenes ikke eksisterende træningsindsats, vil de blive presset af nogle af de opadstræbende talenter. Dog har vi endnu ikke set dem gå helt ned til stævner endnu, så det må fortsat forventes at Team Helsingør ikke vurderer at træning som nødvendigt.
Frank Hansen ”Solrøds Elvstrøm”, vil også være deroppe, men helbredet har voldt superteknikeren fra Solrød problemer i de tidligere år. Så det forventes at Dr. Hansen laver en sen sæsonstart så han undgår de problemer der har ramt ham de tidligere år. Hvis han rammer formen i år vil han være et farligt bud på et evt. DM i Roskilde.
Peter Wiibroe, er af mange blevet kaldt Solrøds evighedstalent, den taktisk begavede sejler, mangler dog det sidste i starter og fysik til at komme derop hvor talentet rækker.
René Johansen fik på kort tid sat sig helt fremme, som jydernes bedste bud på en mand i superligaen. Han formodes at ville fortsætte med disse takter og vil ligeledes være spændende at følge til VM.
Af boblere til superligaen er der Ivan Petersen, Troels Lykke, Kaptajn Bob, Claus Deichgräber og Christian Olesen. Hvis vi skal pege på en af disse som vil tage skridtet i år og permanent flytte sig op til toppen, vil det dristige bud være Christian Olesen. Knægten fra Kalundborg har Teknik, boathandling, fysik og viljen til at nå langt. Efter han skiftede til Jesper Petersens formel 1 racer, har han nu også elimineret de fartmæssige problemer han havde i den Køkkenblå.
Ivan Petersen har tidligere været helt oppe, men har med sin nuværende båd ikke formået at finde tidligere tiders fart frem om han gør det i år bliver spændende.
Troels Lykke har efterhånden fundet et gear i mellemluft der kan vise sig rigtigt farligt. Den taktisk begavede men teknisk ubegavede og håndværksmæssigt håbløse sejler, har sendt sin jolle til Kaløvig og bedt Jørgen Holm om at kurere farten. Det har allerede vist sig lovende, men om det holder til en række stabile placeringer er tvivlsomt. I lidt mere luft går Troels for nemt ned.
Claus Deichgräber også kaldet ”Guld-Claus” er den lidt detroniserede konge af det jyske. Om han tager arbejdshandskerne på og genvinder sin kongetitel i det jyske fra René kan blive interessant.
Kaptajn Bob har endnu ikke haft den stabilitet der skulle til, men i visse forhold har han farten til at være helt oppe og i andre forhold er han helt ordinær. Han skulle efter sigende havde barberet sin flåde af OK-joller ned, så det burde hjælpe ham på det som tidligere har været hans problem, nemlig hans fokus.
I første division er manden alle taler om Per Sørensen, der er nærmest opstået en kult af ældre mænd der mødes over et par øl og taler om Per´s fart. Der er ingen tvivl om at Green Sails førstekører, har det Psykiske overtag på konkurrenterne. Når Per før starter kigger på konkurrenterne med hans runde solbriller og Kejser Wilhelm skæg, så vælger de fleste at slække ud og tage til takke med de sekundære placeringer. Troels Lykke har været i samtaleterapi under træningen i Vallensbæk hvor han under fire øjne med Steen Christensen berettede om den rystende oplevelse ved Harboe Cuppen, hvor Per Sørensen sejlede gennem hans læ. Troels er endnu ikke kommet sig over chokket, men det kostede et nyt sejl fra Green, for at Troels kunne komme videre.
En anden sejler i det jyske der markerer sig er Per Trolle. Per Trolle har gennem længere tid forsøgt at byde Per Sørensen op til dans, blandt andet gennem forskellige opkøbsforsøg, hvor han har forsøgt at købe så meget så muligt grej af de bedste, for derved i bedste Don Ø stil at tryne konkurrenterne ved at have bedre joller på bænken end de andre kunne stille op med. Blandt andet rygtes det at han er ude efter Kaptajn Bobs legendarisk DEN 1324, der må forventes til salg, når kaptajnen får sin nye KMT-Delfs, han har i øvrigt selv haft DEN 1324 for under et år siden.
En anden sejler der fører an i første division er Jørgen Holm. Jørgen Holm har af salgmæssige årsager valgt at sejle rundt blandt de mest købemodne sejlere, for vise dem hvad der sejler stærkt og her er det i første division at det sner mest. Det er simpelthen her hvor folk kaster flest penge efter grej, hvilket den snu Jørgen Holm har fanget. Om han tør slippe de kommercielle interesser og sejle helt fremme er et åbent spørgsmål.
Jens Makholm er også et godt bud på forårets profil i første division. Jens er en dygtig sejler, der endnu ikke har fået OK-jollen til helt at makke ret, men et gennembrud forventes lige om hjørnet og så kan det blive svært at se grænsen for hans formåen.

Anden Division Øst
Her er der comeback til Jesper Strandberg, Jesper har genkøbt sin allerførste Jolle, en Åge-jolle fra 1968 og istandsat den, derudover har han bedyret at han vil bygge OK-Jollemaster og han anskaffet sig plug og form fra Specialplast. Den anden profil i Åge-klubben, Jesper Andersen er mere tvivlsom i år. Hans Åge-jolle, ligger med bunden i vejret på Jespers Værksted, og comebacket synes langt væk. Jesper Andersen, er dog et skræmmeeksempel på hvilke slagsider det sociale liv i OK-Klubben kan føre med sig. Fra at være et af OK-Klubbens mest lovende talenter, er han nu hensat til at diskutere lak over et par øl med buller og Strandberg og til at Cykle med Visler.
Buller viste i det sene efterår modet og viljen til at bide skeer med de store. 65 kilo-manden stillede frisk op i 12 m/s til Solrøds klubmesterskab(respekt). Hvis Buller kan kombinerede denne indstilling, med det massive forbrug af højt belagt smørrebrød, hos Mærsk. Så skulle der være en chance for at se en buller ude af form, men dog med sul på kroppen, tage kampen op med de bedste.
Frank Visler er et andet åbent spørgsmål. På trods af mandens åbenlyse talent fra Europa-jollen og råstyrke, så er opskuddet fra Anders Andersens Legendariske Runner-up jolle ved flere VMer, ved at være brugt op, fartmæssige problemer har holdt talentet nede, men hvor længe?
Anden Division Øst
De åbenlyse profiler på denne bane brødrene Ricky og René Hansen er forsvundet fra klassen, men vanen tro stiller jyderne gerne op med mere Kanonføde, som var det Dybbøl Mølle der skulle forsvares med forladere.


Årets Rookies

Her hæfter interessen sig ved flere navne. Christian Seilman, der laver comeback efter ti års fravær, og viste frygtindgydende fart i hans nye Hein-Jolle. Jonas Borup, der efter sin debut i efteråret, har vist lovende takter under vintertræningen. Christian Hedlund, der imponerede alt og alle ved sin første træning i Vallensbæk og ikke mindst Malte Petersen, der har overtaget hvervet som klassens bademaskot efter Jesper Petersen.


God Sæson

M.v.h.

Kurt Thyboe



20. april 2007 - 19:49   

Navn: Troels
Steen, du får baghjul i morgen lørdag. Trænere skal ikke tro de bare kan komme og vinde - selvom de har fire DM-titler bag sig:-)))
20. april 2007 - 14:02   

Navn: Ivan
Tørtræning til TuneUp på lørdag.
Test din viden om kapsejladsreglerne, 100 spørgsmål på dette link: speedandsmarts.com/Rules_Test/87_Rules_IQ_Test.pdf
Må den bedste mand vinde
19. april 2007 - 16:14   

Navn: Kaptajn Bob DEN 1324
P.T. Lover de sol først på dagen senere skyet og 6 m/s. Så det burde passe de fleste.
19. april 2007 - 15:22   

Navn: Kaptajn Bob DEN 1324
Så er der nyt fra tilmeldingerne til Tune-Up!

Steen"Knud"Arne Christensen stiller op i sin gamle Jolle.

Nu ser det således ud med tilmeldingerne

Steen"Knud"Arne Christensen SWE 2759
Ivan Petersen DEN 1322
Jørgen Lind DEN 1348
Bo Teglers BOB 1324
Troels lykke DEN 1330
Gunther GER 672
Malthe DEN 1265
Peter Wiibroe DEN 1344
Lynge Thang Jørgensen DEN 1346
Jesper Strandberg DEN 1291
Jonas Borup DEN 1339
Christian Olesen DEN 1340
Anders Gunnersen DEN 1316
Sam Jedig DEN 1329


19. april 2007 - 15:19   

Navn: Per Sørensen DEN 1350
Ebeltoft Vig Onsdag: 5 mødte op til frisk sejllads på Vigen i 10/ 11 M/S. Forårets Molbo - Cup starter lørdag 28/4, efterfølgende 5/5 - 19/5 - 9/6 - 23/ 6. Vi forsøger at gennemføre 5 sejlladser per gang, med i alt 8 fratrækker.
Indskud for at deltage kr. 100,-.
19. april 2007 - 08:03   

Navn: Kaptajn Bob DEN 1324
Findes der mon et cykelforum hvor visler plager dem med at berette fra sit OK-Jollesejlads?
19. april 2007 - 00:07