Din Mening


Okjolle klubbens debat side, her kan du give din mening til kende:

Navn: Jesper Andersen DEN 1175
Hej alle, det var hyggeligt at hilse på jer allesammen i Vallensbæk idag, ærgerligt at der ikke blev sejlet. Jeg vil følge med på Tracker de næste dage, og håber i får nogen gode dage med vind til resten af VM.

Mange OK-hilsner fra Jesper

(Rød H-båd)
25. juli 2012 - 22:26   

Navn: Malte
hej leif

du skal klikke ind på wm logoet
25. juli 2012 - 15:06   

Navn: Leif Sørensen 31+923
Resultater?
25. juli 2012 - 11:18   

Navn: Visler Den 1246
Lidt foto fra første del af 1 race

http://race1.visler-it.dk/
24. juli 2012 - 18:42   

Navn: Jesper Andersen DEN 1175
Jeg glæder mig til at komme ned og kigge onsdag, sejler derned i H-båden.
24. juli 2012 - 11:09   

Navn: Visler Den 1246
Der er vist både pææne mænd og 1212 på foto, men den er evt svær at genkende da den vist er kæntret.
24. juli 2012 - 01:54   

Navn: Jesper Andersen DEN 1175
Ser sgu godt ud Visler, jeg syntes jeg kan se en pææn mand på et af billederne ????

Jeg sejler ned og kigger på onsdag

Godt at høre at flere danskere er med helt fremme,..... bare giv den Gas drenge.

Hilsen Jesper
23. juli 2012 - 21:09   

Navn: Visler Den 1246
Så er der lidt foto fra dagens practice-race. Kun lige hurtigt sortede.

http://okworlds2012.visler-it.dk/
23. juli 2012 - 19:21   

Navn: Stefan Myralf Den-1408
JOB DONE !!!!!!

Kl. 16:00 lukkede vi portene til målingen.
145 joller har i løbet af 4 dage været igennem de 5 målestationer.
Det er en ualmindelig imponerende indsats, der er leveret og jeg tror at jeg taler for alle i gruppen af målere, når jeg udtrykker mine egne følelser ved at beskrive opgaven som anstrengende og langvarig, men samtidig også fået en rigtig god følelse af at have løst en opgave uden at der kan sættes en finger på resultatet, PERFEKT !!!!
Det har været en stor oplevelse at samarbejde om denne opgave, vi er alle sejlere men har meget forskellig civil baggrund. Det lykkedes til fulde at udnytte de mange artede talenter/resourcer så vi kom i "mål" inden for tidsfrister.

Jeg er overbevist om at vi alle vil huske disse 4 dage !!!

Tak herfra.
22. juli 2012 - 21:07   

Navn: Stefan Myralf DEN-1408
Første dag med VM måling er nu gennemført under glimrende ledelse af Dr. Strandberg.
Efter en formiddag hvor respektive målere (diverse danske VM deltagere) fik målt egne både i et behersket tempo, kom der et godt momentum på de forskellige målstationer efter frokost.
Station 0, hvor målskemaer udleveres mod fremvisning af gyldigt målerbrev (ansvarlig på denne post er Lasse Erikssen).
Station 1, hvor de generelle mål tjekkkes ind (ansvarlig på dene post er Chr. Midtgård).
Station 2, hvor skrog, ror og sværd måles (ansvarlig på denne post er Jesper Strandberg).
Station 3, hvor sejl måles (ansvarlig på denne front er Lindhartsen & Mogens Johansen).
Station 4, hvor mast og bom måles (ansvarlig her er Myralf).

Med en solid indsats fra nogle danske OK jolle kollegaer fik vi idag gennemført 22 målinger, hvilket efterlader ca. 130 til de næste 3 dage!!!!
Målingerne slutter søndag eftermiddag kl. 16:00, hvilket betyder at der skal rigtig mange igennem de næste 3 dage.
De fleste udlændinge skal måle ind lørdag/søndag, hvorfor alle danske deltagere tilrådes at møde op til måling imorgen (det er bare et godt råd, herfra).

Samtidig vil jeg gerne opfordre alle danske OK jolle deltagere ved VM (og eventuelt andre) til at tilbyde sig som hjælpere ved disse målinger. Det er ikke rimeligt at det skal være de samme personer som skal foretage alle målingerne i de 4 dage.
Så det er bare at melde sig til Strandberg, så vil han fortælle hvor der er brug for hjælp.

Ses i Vallensbæk.

Stefan.
19. juli 2012 - 23:05   

Navn: Strandberg
Hej Tim og andre

torsdag og fredag vil der værre måling fra 9,00 - 17.00
19. juli 2012 - 08:59   

Navn: Stefan Myralf DEN-1408
@ Bjørn,
JA, det gør han, via hans hjemmeside Finnsailing. Jeg har handlet der et par gange og det fungere meget effektivt. Hans canvas presenninger er rigtig gode og koster lige omkring kr. 1.000.-
18. juli 2012 - 23:00   

Navn: Bjørn Westergaard den1321
Nogen som ved om Andre Budzien stadig sælger pressenninger?
I så fald hvor man kan bestille?
Regner med at båden er klar inden tune up :-)
see ya guys.
bjørn
18. juli 2012 - 22:23   

Navn: Tim DEN 1392
Hej Strandberg;

I hvilke tidsrum holder du åbent for opmåling torsdag/fredag?

Hilsen
Tim
18. juli 2012 - 10:49   

Navn: Kaptajn Bob Den 1402
En Turist fra afrika, en gymnasielærer og et par pensionister samt en langturssejler fik nogle hyggelige træningstimer i selskab med sejlere fra den sydlige halvkugle. Vi er på vandet igen imorgen klokken tolv.
17. juli 2012 - 20:39