ok logo

Svendborg Rangliste stævne


Svendborg
D. 26-27/5-2018

RESULTATLISTE MED FRATRÆK. LAV-POINT SYSTEM

Plc.Sejl nr.SejlklubNavn1.S2.S3.S4.S5.S Point 
1DEN 1463Herslev SejlklubLars Andresen61(16)5517
2DEN 1477Kaløvig SejlklubJørgen Holm7326(9)18
3DEN 20Hellerup SejlklubJesper Højer10(13)43219
4DEN 666Svendborg Sunds SejlklubPeter Zeiler11531(17)20
5DEN 10Hellerup SejlklubJens Lauge13414(14)22
6DEN 1509Solrød StrandPeter Wibroe47(14)8827
7DEN 1487Hellerup SejlklubHenrik Kofoed2912(13)730
8DEN 1450Horsens SejlklubAnders Andersen96(18)15131
9GER 2Solrød StrandGunter Arndt814(17)7332
10DEN 1435Solrød StrandMogens Johansen(18)8721633
11DEN 1510Middelfart SejlklubJan Hempel Sparsø12(17)511634
12DEN 142Hellerup SejlklubJørgen Lindhardtsen142916(DNS)41
13DEN 1442Svendborg Sunds SejlklubPeter Heide11(19)6141041
14DEN 22Svendborg Sunds SejlklubAsk Askholm(19)18139444
15DEN 1431Horsens SejlklubJoe Schubert5(24)8191244
16DEN 7KDYMalte Pedersen171019(26)1157
17DEN 70Middelfart SejlklubBo Jensen215(22)201359
18GER 4Flensburger Segel KlubLutz Boguhn(28)2210121862
19GER 7LYCAndreas Pich16211510(26)62
20DEN 1419Horsens SejlklubHenri Skou152021(22)1571
21DEN 1482Herslev SejlklubTim Normann(24)1611212472
22DEN 1451Svendborg Sunds SejlklubNiels Junge2227(33)172894
23GER 715SSCSven Beye33(40)25181995
24DEN 1505Svendborg Sunds SejlklubPeter Plesner31(37)23242098
25DEN 1348Haderslev SejlklubThomas Meyer203024(31)2599
26DEN 1392Herslev SejlklubPoul Vincents23252825(32)101
27DEN 77Herslev SejlklubJesper Strandberg311(DNS)DNSDNS110
28DEN 1333Kaløvig SejlklubMads Bjørndal Robl(41)26203531112
29DEN 1339Struer SejlklubKim Mølbjerg Olesen25(32)293030114
30GER 746VSaWKai Falkenthal(45)41262327117
31DEN 1484Hellerup SejlklubOlof Strenström2733(34)2733120
32DEN 1305Hellerup SejlklubFlemming Høstgaard37(39)392922127
33DEN 112Herslev SejlklubSvend Jakobsen44(DNC)313223130
34DEN 1354Svendborg Sunds SejlklubNils Marling34352736(DNS)132
35DEN 1366Svendborg Sunds SejlklubNiels Arntoft42(44)323821133
36DEN 1437Sejlklubben Ebeltoft VigPer Sørensen4731(OCS)2829135
37DEN 6661Svendborg Sunds SejlklubPoul Zeiler29363734(39)136
38DEN 1313Svendborg Sunds SejlklubJesper Hansen2634(42)4138139
39DEN 1432Herslev SejlklubJesper Jakobsen32(38)353735139
40DEN 1387Svendborg Sunds SejlklubJakob Bennike(46)23404236141
41DEN 1473Middelfart SejlklubBrian Terp3612(DNS)DNSDNS144
42DEN 15Kaløvig SejlklubStig Frandsen382930(DNS)DNS145
43DEN 1371Svendborg Sunds SejlklubJacob Fischer40(45)363337146
44DEN 1499Svendborg Sunds SejlklubAnders Gerhardt35(43)384034147
45DEN 1476Middelfart SejlklubChristian Såbye Simonsen43284139(DNF)151
46DEN 126Sejlklubben Neptun VejleLars Møller30(DNS)DNSDNCDNC174
47DEN 1275Svendborg Sunds SejlklubThomas Jacobesen3942(DNS)DNCDNC177

BFD   Disqualification under rule 30.3
DGM   Disqualification for gross misconduct not excludable under rule 90.3(b)
DNC   Did not start; did not come to the starting area
DNE   Disqualification (other than DGM) not excludable under rule 90.3(b)
DNF   Did not Finish
DNS   Did not Start (other than DGM) not excludable under rule 90.3(b)
DPI   Discretionaly penalty
DSQ   Disqualification
OCS   Did not start; on the course side of the starting line at her starting signal and failed to start, or broke rule 30.1
RDG   Redress given
RET   Retired
SCP   Took a Scoring Penalty under rule 44.3(a)
STP   Standard Penalty
UFD   Disqualification under rule 30.3
ZFP   20% penalty under rule 30.2